Zadłużenie jest obecnie jednym z najpoważniejszych problemów finansowych, z którym boryka się wielu Polaków. Złudne przeświadczenie o tym, iż uregulują zobowiązanie w wyznaczonym terminie powoduje, że chętnie sięgają po produkty z sektora bankowego ale także z parabanków. Niestety nie wiemy, co może przynieść przyszłość, zatem nie ma żadnej gwarancji zachowania płynności finansowej. Jeśli ją tracimy, na przykład w wyniku zwolnienia z pracy, upadku działalności gospodarczej lub innych czynników, nie otrzymujemy przecież wolnego od spłaty kredytu. Gdy zaś nie radzimy sobie ze zwrotem comiesięcznych rat, sytuacja się komplikuje i może skończyć się nieprzyjemnymi konsekwencjami – spis do rejestru dłużników, postępowanie egzekucyjne, komornik. Ten niestety najgorszy scenariusz dotyka wielu konsumentów. By nie dopuścić do destabilizacji finansowej wybieramy kredyt konsolidacyjny. Czy jest on rozwiązaniem naszych problemów finansowych?
Kredyt konsolidacyjny
Konsolidacja zadłużenia polega na połączeniu kilku zobowiązań finansowych w jeden kredyt i jego spłatę w nowo wyznaczonym okresie kredytowania. Produkt ten oferują głównie banki, które umożliwiają konsolidację kredytów gotówkowych, pożyczek ratalnych, hipotecznych, kredytów mieszkaniowych, samochodowych, debetów na karcie czy limitów na rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym. Z drugiej strony instytucje te nie mogą zaproponować konsolidacji chwilówek. Jeśli jesteśmy zadłużeni w firmach pożyczkowych to jedynym sposobem na połączenie wszystkich zobowiązań jest kredyt konsolidacyjnych prywatnych firm pozabankowych.
Główne zalety konsolidacji:
rata kredytu konsolidacyjnego jest niższa od sumy płaconych wcześniej rat
dłuższy okres kredytowania
szansa na uzyskanie dodatkowej gotówki na dowolny cel
Czy konsolidacja zadłużenia to rozwiązanie na wyjście z długów?
Choć kusząca propozycja spłaty jednej raty miesięcznie zamiast kilku zachęca do skorzystania z konsolidacji, należy pamiętać, że to w dalszym ciągu jest kredyt. Zatem obok samej kwoty pożyczki musimy zwrócić także koszt jej obsługi. Dłuższy okres kredytowania dodatkowo jednocześnie powiększa te koszty. Ponadto banki nie proponują konsolidacji osobom bez zdolności kredytowej. Dlatego, jeśli konsument znajduje się w trudnej sytuacji materialnej, to będzie mu trudno uzyskać akceptację wniosku. Jeśli zaś nie radzi sobie ze spłatą dotychczas posiadanych kredytów, nie prognozuje to na jego korzyść. Konsolidacja długów nie jest pomocą dla zadłużonych, jedynie forma ułatwienia spłaty zadłużenia. Nie unikniemy przez to samego długu, tylko prościej jest go regulować w postaci jednej raty miesięcznie.